3 домашни средства за лечение на разстроен стомах при кучетата

куче болно Снимка: iStock

К огато вие имате разстроен стомах, вероятно посягате към джинджифилов чай или сухи бисквити, за да успокоите корема си. Но какво можете да направите, ако това неразположение е засегнало домашния ви любимец? 

куче болноСнимка: iStock

Чести причини за разстроен стомах при кучетата

Има много възможни причини, поради които кучето ви изпитва неразположение и разстроен стомах. Една от тях е по-често срещана от останалите: четириногото е изяло нещо, което не трябва. 

Не бива да забравяме, че домашните ни любимци са любопитни като деца – те изследват света около себе си, слагайки нещата, които привлекат вниманието им в уста. Повръщането и диарията са признаците, че тялото на косматия ви другар се опитва да изхвърли нещо, което не трябва да бъде там. При здраво куче – това е напълно нормален защитен механизъм, чрез който организмът се прочиства. 

Dogsandcats.bg

Някои (от многото неща), които обичайно предизвикват разстроен стомах при кучетата са:

  • Поглъщане на нещо, което не трябва
  • Бактериален дисбаланс в храносмилателния тракт
  • Хронични състояния като хранителна чувствителност

Симптоми на разстроен стомах при кучетата

Най-честите признаци, както споменахме, са диария и повръщане. Може да забележите и, че домашният ви любимец яде трева, за да успокои стомаха си или да се опита да предизвика повръщане.

кучеСнимка: iStock

Наблюдавайте и за други признаци като:

  • Намален или липсващ апетит
  • Умора
  • Пиене на по-малко вода от обичайното
  • Депресия или летаргия
  • Изглежда сякаш животното се чувства неудобно (не може да си намери място, разтяга се по-често)
  • Газове с неприятна миризма
  • Хълцане и рефлукс
  • Облизване на устните, въздуха или определени предмети

Кога да се обадите на ветеринарния си лекар?

Наблюдавайте симптомите на домашния си любимец. Ако четириногия ви приятел видимо изпитва дискомфорт или признаците, че нещо го притеснява се влошат в даден момент – не се колебайте да се свържете с ветеринарния си лекар. 

болно кучеСнимка: iStock

Сред знаците, за които да следите с повишено внимание, са:

  • Повръщане или епизоди на диария, продължаващи повече от 2 дни
  • Увеличаване на дискомфорта
  • Кръв в повръщаното или изпражненията
  • Наличие на чужд предмет в повръщаното или изпражненията
  • Обща слабост или колапс

Всичко това може да е индикация за нещо по-сериозно, включително панкреатит, подуване на корема, тежка алергична реакция или вътрешни паразити. Ако разберете, че домашният ви любимец е изял нещо, което не бива – растение, храна, играчка или химикал, не губете време да потърсите незабавна ветеринарна помощ.

3 домашни средства за лечение на стомашно разстройство при кучетата

От решаващо значение е да се консултирате със специалист, преди да приложите каквито и да е било домашни средства за успокояване на стомашните проблеми на домашния ви любимец. Ако сте получили потвърждение от ветеринарния си лекар, че не се налага спешно посещение до кабинета му и ви е препоръчал наблюдение у дома – ето няколко идеи, които можете да опитате, за да намалите дискомфорта на животното.

Контролирано гладуване

Ако кучето ви има разстроен стомах, помислете да спрете да го храните в рамките на 12 до 24 часа. Така ще „рестартирате“ системата му и ще дадете време на организма му да се изчисти. 

куче хранаСнимка: iStock

Когато тялото не използва енергия за обработка на храната, то може да се съсредоточи върху това, което причинява дискомфорта. По време на контролираното гладуване е важно да осигурите много прясна вода на кучето си. Обърнете внимание, че гладуването, особено за по-продължителни периоди от време, се препоръчва само за здрави възрастни кучета. Консултирайте се с ветеринарния си лекар за план за гладуване, съобразен с жизнения етап на домашния ви любимец и медицинската му история.

След края на периода без храна се препоръчва захранването да се случи с мека диета. Обикновено тя включва лесни за обработка съставки с по-малко съдържание на мазнини, като бяло пилешко месо или пуешко месо. Избягвайте подправки, излишна мазнина, аромати, масло или подправки.

куче хранаСнимка: iStock

Поддържайте кучето си хидратирано

Ако кучето ви има леко стомашно разстройство, важно е да се уверите, че няма да се дехидратира. Ако домашният ви любимец не пие вода, ситуацията бързо може да се влоши. След 24 часа без вода може да се стигне дори до увреждане на основни органи. За да избегнете дехидратация, давайте на болното си куче малки количества вода на чести интервали (на всеки 2-3 часа е идеално). Ако питомецът ви пие твърде много вода наведнъж, това може да влоши проблема и да го накара да повърне. 

Методи за хидратация, които да опитате:

  • Парченца или кубчета лед

Ледените кубчета са забавен вариант да насърчите пиенето на вода и съответно – да засилите хидратацията на животното. Вода с лед вътре също може да се стори забавна и интересна за някои четириноги. 

куче водаСнимка: iStock

  • Сложете мед във водата

Това е метод, който можете да използвате при кучета, които отказват доброволно да пият вода. Загрявате около 1 чаша вода с една супена лъжица мед, оставяте течността да се охлади до стайна температура, а след това я давате на питомеца си в малки количества. Медът, особено манука, действа успокояващо на стомашно-чревния тракт. Суровият мед е антибактериален и съдържа пробиотици.

  • Използвайте костен бульон

Костният бульон е добър вариант за болно кученце, особено за такова, което не пие вода. Високото съдържание на вода в костния бульон хидратира четириногите и им осигурява други хранителни вещества, витамини и минерали, които спомагат за намаляване на възпалението на червата. Можете да си купите костен бульон за кучета или да си направите сами у дома.

джак ръселиСнимка: iStock

Добавете храни, богати на фибри, за да подпомогнете храносмилането

Въвеждането на храни, богати на фибри, може да помогне за възстановяване на баланса и да помогне на кучето ви да се възстанови по-бързо, тъй като те поддържат здравето на храносмилателната система и подпомагат здравословното движение на червата. 

куче хранаСнимка: iStock

Следните храни са меки, но съдържат здравословни количества фибри, които ще успокоят стомаха на домашния ви любимец:

  • Тиква или сладък картоф

Когато се борите с лошото храносмилане и стомашното разстройство при кучетата, пюрето от тиква или варен сладък картоф е любим метод на много холистични ветеринарни специалисти. И двете са с високо съдържание на фибри и съдържат витамин А, витамин С, рибофлавин, калий, мед и манган. 

И преди сме говорили за ползите от добавянето на тиква към менюто на косматия ви спътник като само ще добавим, че тя е чудесна и защото има нисък гликемичен индекс, което значи, че се абсорбира бавно. А това помага при разстроен стомах и храносмилане. Не забравяйте да вземете 100% консервирана тиква, а не смес от тиквен пай, тъй като при него има добавки като подправки, захар или заместители на захарта.

  • Зелени неузрели банани

Влакнестите банани помагат за регулиране на стомашно-чревния тракт и съдържат пребиотици. Зелените, неузрели банани са по-добри, защото съдържат по-малко захар и повече пребиотици. За сервиране добро правило е ½ банан на ден за голямо куче и няколко по-малки резена за по-малки кучета.

куче зеленчуциСнимка: iStock

  • Задушен или пасиран спанак

Спанакът е пълен с фибри за поддържане на здравословно храносмилане. Той съдържа желязо, магнезий и други витамини, който ще се отразят добре на болното ви приятелче. Тъй като може да има проблем с храносмилането ако му дадете цели листа, най-добре е първо да приготвите спанака на пара или да го пюрирате. Що се отнася до количеството – 1-2 супени лъжички на ден са достатъчни. 

  • Моркови 

Морковите са друг влакнест зеленчук, който може да помогне на стомашно-чревния тракт на вашето кученце да се върне към нормалното. Ако домашният ви любимец не се чувства добре, помислете за пасиране на морковите и добавяне на малко в купичката му. Можете дори да направите сок от моркови и да го смесите с вода за допълнителна хидратация и фибри.

куче зеленчуциСнимка: iStock

Какво да НЕ правите, когато кучето ви има разстроен стомах

Като стопани на домашни любимци последното нещо, което искаме, е да накараме нашите болни кучета да се чувстват още по-зле. Понякога обаче, за съжаление, можем да направим това и неволно. Събрахме за вас няколко професионални съвета за това какво да не правите, когато се грижите за косматия член на семейството ви

  • Не пренебрегвайте сериозните симптоми

Ако се притеснявате и забележите сериозни симптоми при кучето си, по-добре е да се презастраховате и да посетите ветеринарния си лекар. Някои заболявания или състояния при кучетата (като дехидратацията) могат да се влошат бързо, ако ги неглижирате. 

  • Не му позволявайте да яде трева или растения

Кучетата често ядат трева, за да успокоят раздразнения си стомах. Освен ако нямате заден двор, който поддържате сами обаче, това не е толкова добра идея, колкото звучи. Повечето паркове в града третират със силни химикали и торове, които ги правят по-скоро вредни, отколкото полезни за косматия ви другар. 

  • Не се изкушавайте да му дадете човешки лекарства

Следвайте инструкциите на ветеринарния си лекар относно лекарствата, които можете да дадете на кучето си при разстроен стомах. Четете етикетите относно дозировката и никога не давайте човешки медикаменти на домашния си любимец. 

куче болноСнимка: iStock

В заключение, разстроеният стомах от време на време е нещо нормално за всяко куче. Въпреки че да имате домашен любимец, който не се чувства добре, може да бъде стресиращо и притеснително, имате много възможности да му помогнете, включително и като използвате помощни средства, с които разполагате у дома! Ако обаче забележите, че се случва често, а не е изолирано явление, може би нещо не е наред в стомашно-чревния такт на домашния ви любимец и следва да се консултирате с ветеринарния си лекарза персонализиран предложения.

Вижте още:

Защо кучетата ядат трева

Защо коремът на кучето ни къркори

Виж още